Porady montażowe

Instrukcja naklejania fototapet lateksowych i winylowych

Jak obchodzić się z wydrukami na fototapetach

 • Fototapetę rozkładaj na równej powierzchni, unikając powstawania załamań i zagnieceń.
 • Unikaj kontaktu z ostrymi przedmiotami. Nadruk wykonany jest w technologii LATEX, co oznacza, że tusz tworzy trwałą warstwę na materiale. Jednak przy zarysowaniu istnieje możliwość zdrapania wydruku. Jednak przy zarysowaniu istnieje możliwość zdrapania wydruku.
 • Fototapetę z nadrukiem można czyścić wilgotną miękką ściereczką lub gąbką bez detergentów. W żadnym wypadku nie stosować agresywnych środków czyszczących.

Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste i suche. Należy uzupełnić i wyrównać wszystkie ubytki ścienne, a także usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe, włączniki i gniazdka elektryczne. Fototapetę najwygodniej naklejać w dwie osoby.

Sugerowane narzędzia

 • Szeroki pędzel,
 • Nóż do tapet,
 • Rolka dociskowa do tapet,
 • Szczotka do tapetowania,
 • Klej do tapet,
 • Folia malarska,
 • Wiadro plastikowe, poziomica, pion, drabina.

Naklejanie

Fototapetę rozwijamy, kładąc ją na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry. W przypadku fototapety składającej się z kilku brytów (pasów) należy rozwinąć wszystkie jej części i dopasować do siebie sąsiadujące elementy. Bryty fototapety mogą być przygotowane do montażu na równo (krawędź przy krawędzi) lub na tzw. zakładkę wymagającą nałożenia jednego brytu (ok. 1cm) na drugi.

Na przygotowanej ścianie, przy pomocy pionu lub poziomicy, wyznaczamy ołówkiem pionową linię w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety.

Następnie rozrabiamy klej; dla fototapet na podłożu lateksowym zaleca się użycie kleju np. Metylan Normal, natomiast do fototapet na podłożu winylowym polecamy klej np. Metylan Special. Klej do tapet należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.

Fototapetę kleimy zawsze od strony okna zachowując kolejność elementów fototapety. Naklejamy od góry dociskając fototapetę w dół, pozbywając się pęcherzy powietrznych. Powstałe w wyniku przyklejenia pęcherzyki powietrza można usunąć rolką dociskową z góry na dół oraz od środka na brzegi. Do dociśnięcia fototapety używamy gumowego wałka do tapet lub rolki dociskowej. Starannie wygładzamy i dociskamy wałkiem fototapetę, zwracając szczególną uwagę na to, aby krawędzie były dobrze dociśnięte do ściany. Nadmiar kleju usuwamy delikatnie wilgotną miękką ściereczką lub gąbką.

Kolejne bryty (jeśli fototapeta składa się z kilku elementów) kładziemy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie na równo, krawędź w krawędź, w przypadku fototapety winylowej, lub na ok. 1 cm zakładkę, w przypadku fototapety lateksowej.

Fototapetę pozostawiamy do wyschnięcia na około 1-3 godzin.

Instrukcja montażu naklejek na folii samoprzylepnej

Jak przygotować podłoże?

Przed rozpoczęciem naklejania ściany lub inne podłoża muszą być czyste i suche. Nie należy oklejać ścian niedawno malowanych - od malowania należy odczekać min. 4-5 dni. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. W przypadku oklejania całej powierzchni ściany powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne.

Jakich narzędzi użyć ?

 • nożyk,
 • rakla filcowa (można też użyć mały ręcznik lub ręcznik papierowy złożony w cienki pasek),
 • spryskiwacz z wodą.

Naklejki o większej powierzchni radzimy naklejać w 2 osoby.

Po otrzymaniu naklejki należy ją rozwinąć, kładąc na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry.

Jak naklejać ?

Technika naklejania "na sucho" (na materiały typu: płyta kartongips, gładź, beton itp.)

 1. Pamiętajmy, że techniką na sucho kleimy tylko na powierzchniach typu: płyta kartonowo – gipsowa, gładzie gipsowe, beton, ściany oraz wszędzie tam gdzie nie można użyć wody.
 2. Naklejkę kleimy zawsze od strony okna lub od lewej strony zachowując kolejność elementów. Jeżeli przyklejamy naklejkę na powierzchniach pionowych zalecane jest, aby zacząć od góry. Jeśli na płaskiej, poziomej powierzchni - nie ma znaczenia, z której strony zaczniemy.
 3. Kiedy ściana jest przygotowana, wyznaczamy delikatnie ołówkiem pionowe linie pomocnicze w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź naklejki, używamy do tego pionu lub poziomicy.
 4. Delikatnie odlepiamy 10-15cm naklejki przy górnej krawędzi, papier podkładowy zwijamy pod spód (pod kątem ok. 180 stopni). UWAGA! NIE SPRYSKUJEMY WODĄ PODŁOŻA.
 5. Przykładamy folię równo do ściany i przyklejamy wąski pas naklejki na całej szerokości. Jedna osoba wygładza raklą powierzchnię naklejaną (przeciągając od środka naklejki na boki i do dołu), wypychając na zewnątrz bąbelki powietrza, druga naciąga cały bryt, podwijając co chwilę papier podkładowy, pilnując by nie odklejać zbyt dużej powierzchni naklejki. Czynność powtarzamy do odklejenia całej naklejki.
 6. Kolejne bryty (jeśli naklejka składa się z kilku elementów) przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie "na styk", krawędź w krawędź, tak aby wzór pasował do siebie.

Technika naklejania „"na mokro" (na materiały typu: szyba, drewno, metal itp.)

 1. Pamiętajmy, że techniką na mokro kleimy tylko na powierzchniach typu: szkło, metal, drewno, czyli takich jak meble, okna, lodówki, plastikowe wykończenia, itp.
 2. Naklejkę kleimy zawsze od strony okna lub od lewej strony zachowując kolejność elementów naklejki. Jeżeli przyklejamy naklejkę na powierzchniach pionowych zalecane jest, aby zacząć od góry. Jeśli na płaskiej, poziomej powierzchni - nie ma znaczenia, z której strony zaczniemy przyklejać naklejkę.
 3. Kiedy ściana jest przygotowana, wyznaczamy delikatnie ołówkiem pionowe linie pomocnicze w miejscu, gdzie będzie znajdowała się krawędź naklejki, używamy do tego pionu lub poziomicy.
 4. Odlepiamy 20-30cm naklejki, papier podkładowy zwijamy pod spód. Spryskujemy wodą folię na powierzchni z klejem jak i początek podłoża, na której zamierzamy przykleić naklejkę.
 5. Przykładamy folię równo, jedna osoba wygładza raklą powierzchnię naklejaną, wypychając na zewnątrz bąbelki z wodą, druga naciąga cały bryt, podwijając co chwilę papier podkładowy. Każdorazowo po odklejeniu kolejnej partii papieru podkładowego spryskujemy wodą obydwie powierzchnie, naklejkę jak i powierzchnie na którą naklejamy.
 6. Kolejne bryty (jeśli naklejka składa się z kilku elementów) przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie "na styk", krawędź w krawędź, tak aby wzór pasował do siebie.

Stosowanie się do powyższej instrukcji powinno uchronić Państwa przed powstaniem pęcherzyków powietrza pod naklejką. Jeśli jednak jakieś się przydarzą, można je przekłuć igłą a następnie wygładzić raklą.